top of page
 • Writer's pictureAgnė Daukšienė

E. prekyba nuo nulio. 10 patarimų, į ką atkreipti dėmesį

E. prekyba

Skaitmenizacijos eroje pradėti savo verslą, ypač e. prekybos srityje, iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti labai paprasta. Tai gali būti tiesa, jei turite žinių arba partnerį, kuris jums padės iš šalies, tačiau turite atminti du dalykus. Pirma - konkurencija šioje srityje yra itin didelė, o antra - galite lengvai pasiklysti teisinių reikalavimų miške. Labai svarbu nepamiršti teisinių aspektų, kuriais grindžiama sėkminga ir teisės aktų reikalavimus atitinkanti veikla. ExpertLab įkūrėja, teisininkė Agnė Daukšienė pateikia 10 žingsnių gidą, kaip apsvarstyti teisinius aspektus pradedant e. prekybos verslą - nuo teisinės verslo struktūros nustatymo iki atitikties duomenų apsaugos nuostatoms užtikrinimo.


 1. Verslo forma. Pasirinkite tinkamą savo e. prekybos verslo teisinę formą. Galimi variantai: individuali įmonė, mažoji bendrija, uždaroji akcinė bendrovė ar kt. Kiekviena forma turi skirtingus mokestinius ir reguliavimo reikalavimus, taip pat skirtingai apibrėžiamos šių formų atsakomybės. Pasikonsultuokite su teisės specialistais, kad galėtumėte pasirinkti jūsų verslo modeliui ir būsimiems augimo planams tinkamiausią formą.

 2. Verslo pavadinimas ir prekių ženklai. Pasirinkite unikalų ir įsimintiną verslo pavadinimą bei nepamirškite patikrinti jo prieinamumo. Atlikite išsamią prekių ženklų paiešką, kad įsitikintumėte, jog jūsų pasirinktas pavadinimas nepažeidžia esamų prekių ženklų. Įregistravę savo verslo pavadinimą ir logotipą kaip prekių ženklus, būsite užtikrinti ir ramūs dėl jų teisinės apsaugos ir užkirsite kelią ateityje galintiems kilti ginčams. 

 3. Atitiktis e. prekybos įstatymams. Susipažinkite su elektroninės prekybos įstatymais, kurie reglamentuoja internetinius sandorius, įskaitant vartotojų apsaugos įstatymus, duomenų privatumo taisykles ir elektroninės prekybos taisykles. Šių įstatymų laikymasis yra labai svarbus norint įgyti klientų pasitikėjimą ir išvengti teisinių problemų.

 4. Paslaugų teikimo sąlygos ir privatumo politika. Parenkite aiškius ir išsamius paslaugų teikimo sąlygų ir privatumo politikos dokumentus savo internetinei svetainei. Šiuose dokumentuose turi būti išdėstytos naudojimosi jūsų svetaine sąlygos, taip pat kaip renkami, saugomi ir naudojami klientų duomenys. Užtikrinkite, kad naudotojai sutiktų su šiomis taisyklėmis prieš pradėdami vykdyti sandorius.

 5. Mokėjimo kortelių duomenų saugumo standarto (PCI DSS) laikymasis. Jei jūsų e. prekybos verslas apdoroja kredito kortelių operacijas, būtina laikytis PCI DSS reikalavimų. Šis standartas užtikrina saugų neskelbtinos klientų mokėjimo informacijos tvarkymą. Naudokite saugius mokėjimo vartus ir laikykitės PCI DSS reikalavimų, kad apsaugotumėte tiek savo verslą, tiek ir klientus.

 6. Pardavimo mokesčių atitikimas. Privalu žinoti ir suprasti pardavimo mokesčio prievoles, susijusias su e. prekybos sandoriais ten, kur vykdote veiklą. Mokesčių taisyklės gali labai skirtis, o jų nesilaikymas gali turėti teisinių pasekmių. Naudokitės e. prekybos platformomis, kuriose siūlomos integruotos mokesčių apskaičiavimo priemonės, arba pasikonsultuokite su mokesčių specialistais.

 7. Intelektinės nuosavybės apsauga. Apsaugokite savo intelektinę nuosavybę, įskaitant produktų dizainą, prekės ženklo elementus ir unikalų turinį. Apsvarstykite galimybę prireikus įregistruoti prekių ženklus, patentus ar autorių teises. Taip apsaugosite savo verslą nuo galimų pretenzijų dėl pažeidimų ir nustatysite, kad jums priklauso vertingas turtas.

 8. Tarptautinių įstatymų laikymasis. Jei jūsų e. prekybos verslas skirtas tarptautinei auditorijai, žinokite ir laikykitės šalių, kuriose veikiate, įstatymų ir taisyklių. Tai apima duomenų apsaugos įstatymus, vartotojų apsaugos taisykles ir muitinės bei importo ir (arba) eksporto taisykles.

 9. Sutartys ir susitarimai. Rengdami sutartis ir susitarimus, aiškiai apibrėžkite santykius su tiekėjais, pardavėjais ir partneriais. Šiuose dokumentuose turi būti išdėstytos sąlygos, pareigos ir lūkesčiai, taip sumažinant ginčų riziką ir užtikrinant teisines priemones nesutarimų atveju.

 10. Nuolatinė atitikties stebėsena. Įstatymai ir reglamentai kinta, todėl būtina nuolat sekti pokyčius, galinčius turėti įtakos jūsų e. prekybos verslui. Tikslinga reguliariai peržiūrėti ir atnaujinti teisinius dokumentus, kad jaustumėtės ramūs žinodami, jog užtikrinate nuolatinę atitiktį.

Nuo pat pradžių atsižvelgdami į šiuos teisinius aspektus, galite sukurti tvirtą savo e. prekybos verslo pagrindą. Konsultacijos su teisės specialistais, besispecializuojančiais e. prekybos srityje, gali suteikti neįkainojamų įžvalgų ir patarimų, užtikrinančių, kad jūsų verslas ne tik klestėtų skaitmeninėje rinkoje, bet ir veiktų nepažeisdamas įstatymų.

Comentarios


bottom of page